Taustayhdistyksemme Suomen sovittelufoorumi ry:n seuraava maksuton etätapaaminen on keskiviikkona 6.5. Lue lisätiedot alta!
Toukokuun Sovittelun Olohuone: Sovitteluprosessin kulun ja periaatteiden avaaminen sovittelun osapuolille (erityisesti työyhteistösovittelussa)
Tervetuloa Sovittelijoiden Olohuoneeseen ke 6.5. klo 16.00-17.30! Tällä kertaa tarkastelemme erityisesti työyhteisösovitteluun liittyviä kokemuksia ja kysymyksiä. Fasilitaattorina toimii Maija Gellin, joka alustaa pohtimaan sitä, mitä ja miten me avaamme sovittelun osapuolille sovitteluprosessimme kulkua ja periaatteita. Alustus on aiheeseen herättelevä, mutta Olohuoneen luonteen mukaisesti tälläkin kertaa yhteinen kokemusten ja asiantuntijuuden vaihto on tapaamisen tärkeintä antia. Mikä siis sinua juuri nyt työyhteisöjen haasteissa ja sovittelutyössäsi askarruttaa?
Mukana tilaisuutta fasilitoimassa tuttuun tapaan Suomen Sovittelufoorumin hallituksen ihmiset.
Erillistä ilmoittautumista ei tarvita. Tätä kutsua voi välittää halutessaan eteenpäin teemasta kiinnostuneille.
Mukaan pääset suoraan Zoom-linkistä täältä: https://us06web.zoom.us/j/87411608137
Kevään 2026 viimeinen Olohuone järjestetään ke 3.6. klo 16.00. Tuolloin puhumme siitä, kuinka kehon ja mielen yhteyksien ymmärtäminen voi olla avuksi myös sovittelussa ja ihmisten välisten suhteiden ymmärtämisessä – alustajana Suomen Mind-Body Bridging -yhdistyksen puheenjohtaja Monica Hailnen.
Lämpimin terveisin,
Suomen Sovittelufoorumi ry:n hallitus
Mikä Olohuone: Olohuone-tapaamiset ovat Suomen Sovittelufoorumi ry:n (SSF ry) järjestämiä maksuttomia etätapaamisia eri alojen sovittelijoille sekä sovitteluun liittyvistä teemoista laajasti kiinnostuneille. Tapaamiskutsut lähtevät SSF:n jäsenille. Tapaamisissa kuullaan alustuspuheenvuoroja ja keskustellaan yhdessä erilaisista teemoista, opitaan uutta toisiltamme sekä vaihdetaan kuulumisia ja kokemuksia.
