Ohjelmajohtajallamme Janne Johanssonilla ja kouluttajallamme Nelli Marjakankaalla oli kunnia edustaa tänään VERSO-ohjelmaa Oikeusvaltioklinikalla aiheena sovittelu ja vaihtoehtoiset riidanratkaisumenettelyt. ![]()
Teemaa oli toivonut Ukrainan oikeusministeriö.
Oikeuvaltioklinikka on osa Oikeusvaltiokeskuksen ja Democracy Reporting Internationalin yhteistä hanketta Achieving Compliance and Cooperation for EU Justice Standards in Ukraine (ACCESS -Ukraine). Lue lisää täältä: https://www.helsinki.fi/…/oikeusvaltio…/hankkeet-ja-klinikat
Janne ja Nelli esittelivät Suomessa opetus- ja kasvatuskentällä toteutettavan sovittelutyön käytänteitä ja tuloksia ja saimme oppia paljon uutta etenkin ukrainalaisten toimijoiden sovittelutyöstä ja jopa sovittelupelistä, joilla taitoja edistetään (https://en.mediation.ua/consent/charivnyisvit)! ![]()
![]()
Erityiskiitos Haminaan, josta saimme videoidut terveiset Verso-oppilailta ukrainalaisille jaettavaksi! 🫶
Tärkeää korjaavaa ja vakauttavaa työtä tehdään kaiken aikaa ja Oikeusvaltioklinikka oli hieno osoitus siitä miten sovittelu voi tukea siinä!






